Davet Haber

Ve insan!…

Ve insan!…
hayal tireli
hayal tireli( hayaltrl@gmail.com )
425 views
06 Şubat 2019 - 12:01

İçinde bulunduğumuz Dünya’yı görmek için atmosferimizin dışına çıkmamız gerek. Bu şansa herkes sahip değil maalesef. Çıkıp bakanların anlattıkları ve resimledikleri kadarıyla da içinde yaşayanların da sahip oldukları şansı değerlendirme nasibi yok. Zira anlatılan güzellikleri değil, kavgaları, eziyetleri, açlık çeken, savaşlarda ölen insanları, her an mahvedilen çevreyi görüp yaşamaktayız .

Bir an bu bakışı, bizi biz yapması gereken hallerimize yani insanlığımıza attığımızda ise az evvel anlattığımız çerçevedeki olumsuzlukların sorumlusunu görüyoruz: İnsan!!! Daha doğrusu insan görünümde canlı hayatı süren varlıklar. Çünkü öyle haller sergiliyoruz ki “insan” diye tanımlanmamız oldukça güç . Mesela artık her şeyi sergiliyoruz… Ama her şeyi. Ev hali, çocuğun her hali, sokak halleri, yaralar, kazalar, sevinçler, üzüntüler ve daha anlatmakla bitmeyecek sayısız görüntüler: Cenaze Muhteşemdi! Allah rahmet eylesin!
Bu yayınların altındaki “beğen” butonu da mutlaka “tıklanıyor”, yayın ne olursa olsun . Zaten görüp de beğenilmezse büyük sorun! Kıskanç!!!!!

Çok gerilere gitmeden bir de hatıralarımızı yoklamak istiyorum. #tbt yapmaya gerek yok. Herkesin hatırası olabilir . Çocukluğumuz veya gençliğimiz olabilir . Büyükleri ile konuşurken mutlaka destek ve hareket sisteminin şeklini düzelten, yaya yolunda dahi geçiş üstünlüğünü büyüklerine veren, saygısından göz göze gelmeden konuşan bizlerin çocukları veya torunlarına ne oldu da bu hallere geldik ? Bu kadarı da fazlaydı falan diye gelen tepkilere karşılık, ne kadarı kalsa iyi olurdu demek istiyorum. Artık sürekli kendini ortaya atıp yayın yapmak isteyen yetişkin , genç, ergen ve çocuklarla çevriliyiz. Ne veya nasıl yayınladığının önemi yok ki ! Herkes ona baksın ve beğensin yeter. Beğeniler ve izlenmeler kazandıracak çünkü. Saygı karın doyurmuyor . Yaptıkları yayınların etkilerini düşünecek zamanı yok. Yeni yeni çekimler yapması gerek . Seyirciler üzülmüş mü, canı mı çekmiş, boş boş gülmüş mü, kalkıp sokakta dehşet mi saçmış ve benzeri hiç bir etki önemli değil ! Yeter ki zenginleşsin yayıncı ! Herkes ona baksın , beğensin. Zaten izleyenlerin de baktıkları yayının doğru mu yanlış mı olduğunu düşündüğü yok! Gördüğünü anlatsın, herkes bir de kendisine baksın, yeter !!!

Bütün bu bakışmalar arasında insanlar birbirinin üzüntüsünü, hastalığını, sıkıntılarını, sevinçlerini ve daha bir çok duygularını anlamaktan tamamen uzaklaştılar. Göz göze iken dahi birbirinden uzak topluluklara dönüştük . Açlık çeken insanları görmeyip masadaki çatalın yerini dert eden, yokluk içindeki insanları umursamayıp çılgınlar gibi depoladığı kıyafetlerine oda yapan, savaşan milletlerin hallerine aldırmayıp komşusu ile kavga etmek için bahane arayan ve daha ne gereksiz hallere kolayca coşup çıldıran varlıklar .

Daha satırlar, sayfalar boyunca örnekler çoğaltılabilir . Lakin ihtiyacımız olan örnekleri çoğaltmak değil, insanlığımızı bulmak !

Bir sonraki buluşmaya kadar arayışlarımızı kaydedelim . İster yazıyla ister hatırayla . Hatıralarımızın iyilik ve iyilerle dolması bütün umudumuz .

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.