Davet Haber

GELECEK GELDİ

GELECEK GELDİ
hayal tireli
hayal tireli( hayaltrl@gmail.com )
279 views
14 Şubat 2019 - 20:24

Gelecek Geldi.

İnsanlar arasında kalıbı biraz düzelten
İki kelimeyi afilli bir şekilde bir araya getiren
Herhangi bir kanalla yayın yapan ve bu yolları iyi öğrenen
Sosyal alem uzmanlarının devrindeyiz. Hoşumuza gitmiyor , lakin seyrediyoruz. Hatta hoşlanmayanlar da “beğenilmek” istiyor . Böyle çelişkili haller içinde yeni hesaplar açma ve yönetme derdine düşüyoruz . Bir de bakmışız , biz de sanal dünya dediğimiz bilinmezin içindeyiz . Bütün hayatımız “izleniyor”.

Biz kaşif nesil keşfetti ama yeni nesile nasıl yaşaması gerektiğini söylemeden yoruldu. Değerleri aktaramadı. Gelişmenin baş döndürücü cazibesi gözlerimizi kamaştırdı. Yeni nesillere insanı “insan” yapan değerleri anlatamadan kaybettik . Kaybettik demek çok insafsızca gelebilir belki ama yaşadıklarımız kayıplarımızın büyük olduğunu gösteriyor.

Kayıplarımız Bu günlere getirdi insanlığı

Ama insanlığımız kendisi gelmedi .
Ya küstü
Ya gelmek istemedi
Veya geride kaldı

Şimdi sosyal medya maymunlarını izliyoruz hep beraber !

Ağızlarındaki laf ölçüsünde donanımları var mı?
Belli değil
Zaten gerek yok ki
Yapay zekalı pek çok araç gereç donanımı var

Hem para kazanıyorlar
Hem spor yapıyorlar
Hem yayın yaparak iyi zaman geçiriyorlar .

Tabi şimdi son durumu konuşup dehşeti tekrar etmeye gerek yok. Ancak durumu fark edip Karşımıza çıkan iyileştirme fırsatlarını değerlendirebiliriz. Çünkü durumdan memnun (!) olursak , sonuçtan kahrolanlar yine biz ve en sevdiklerimiz olacağız .

Birbirinden haber olmayan aile bireyleri, yakın akrabalar, komşular, iş arkadaşları  kalabalığına dönüşeceğiz. Sevgisizlik yayıldığında insan olma değerlerinden bahsedemeyeceğiz. Yapay zekalı arkadaşlarıyla yaşayan birer canlı formuna dönüşmemizi hızlandırıyoruz farkında olmadan .

Artık çok yeni “değerler” var
Bunları konuşmak zamanıdır. Konuşalım ki birbirimizle olmayı unutmayalım. Sıcak bir muhabbet istediğimizde , yapay zekalı arkadaşımızın “yakınlık ayarı tuşu”na dokunmak yerine , arkadaşımızın telefon numarasını aramasını isteriz .
Tabii bu kullanımlara çalışmış olmak  gerekir.
İşte tam bu noktada yapmamız gerekenler seriliyor önümüze . Bizler içimizde taşıdığımız değerleri anlatırken, günümüz gereklerini kullanmayı da bileceğiz . Yeni nesil, tebrik kartı yazmıyorsa , beraber tasarlamayı ve birbirimize postalamayı öğreneceğiz en basitinden. Mavi ekranı beraber konuşacağız, arttırılmış gerçekliği sahici sanmadan “kullanma” yollarını seçeceğiz . Belki adab-ı muaşeret değil artık ama , sanal iletişim yollarını doğru kullanma dersleri, kılavuzları hazırlayacağız.
Şimdi bu yazılanlardan anlamadıklarımız varsa hemen arama motorlarına yazıp arayacağız .
Herkese kolay gelsin …

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.