Davet Haber

SESLENİŞ

SESLENİŞ
hayal tireli
hayal tireli( hayaltrl@gmail.com )
347 views
03 Mart 2019 - 14:00

Çevremizdeki varlıkları isimlendirmişiz insanlık tarihi boyunca . Şimdi “neden silgi, koltuk, bardak demişiz” diye uzun felsefik cevapları aramadan isimlendirmenin bize ne hissettirdiğine biraz bakalım .

Mesela önce iletişim kolaylığı sağlar . Öyle ya , insan bir bardak su istediğini nasıl ifade ederdi bardağa bardak, suya su demese …
Sonra sınıflandırarak kolay yaparız işlerimizi. “Su bardakları sağdaki dolapta!” deriz mesela.
Ve …
“Canım Annem” deriz , “gömleğim nerede? “ Böylece hem anne ile bir kez daha can cana olunmuş, hem de gömleğin adresi bulunmuştur . Aynı can yolda arkadaşına seslenmiş, okula beraber yürünmüştür. Böylece teneffüsteki oyun için anlaşma da sağlanmıştır .
Koridoru çınlatan “Hocaaaammm” sesinin ardından gelmiştir dünyanın en güzel kucaklaşması . Canlarıyla buluşan öğretmen sınıfta Meryem’e, Ali’ye, Selin’e, Mehmet’e ve daha bir çok genç yüreğe seslenerek dokunmuştur.
Bir isim sadece kulağa gelen ses değil, yüreğe değen güvendir, cana dokunan sevgidir  ve ortama yayılan hayattır.
Birbirimize seslenmemiz sadece çağrı veya seçim ifade etmiyor yani . Çevremizi saran güven kapılarını açıyor aynı zamanda . Sesimize sevgi yükleyip seslenelim birbirimize, adımızla, sevgi hitaplarıyla, ama güzel sözlerle . Hayatımız güven dolsun böylece.
Hiç böyle düşünmüş müydünüz?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.